Stále dokola, Méně masa nebo horší prací prášek…

Stále dokola, Méně masa nebo horší prací prášek…

Úterý, 8. srpen, 2017

Opět potvrzeno. Podle průzkumu potraviny prodávané v pěti evropských státech (Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko a Česko) mají přes podobné obaly odlišné složení… Průzkum provedla Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT). Testy prokázaly, že některé potraviny stejné značky se ve svých vlastnostech liší. Z 21 výrobků byly shodné tři, 13 komise označila za odlišné, pět výrobků za mírně odlišné. U pěti výrobků bylo odlišné plnění při stejném rozměru balení.

Výsledky průzkumu ale nedokáží posoudit, zda se v některé ze zemí prodávají kvalitnější potraviny. Obecně se to říct nedá, ale v některých případech výrobci zvýhodňují německý a rakouský trh. Například srovnávané rybí prsty měly v západních státech více masa. Prací prášek měl zase více aktivních látek. Tulip Luncheon Meat z Německa obsahoval vepřové maso, v českém je drůbeží separát.

Například u srovnání pracího prášku Persil je v Maďarsku, Slovensku a v Česku podíl aktivní látky na dávku praní kolem zhruba 9,5 gramu, v Německu a v Rakousku okolo 11,3 gramu.

U rybích prstů Iglo prodejci ve státech na západ od ČR deklarují 65 procent masa, což je o sedm procent více než ve zbývajících třech státech. Analyticky bylo zjištěné, že v ČR byl skutečný podíl masa 50,2 procenta, v Německu 63,8 procenta. Výrobky jsou přitom balené ve stejném závodě. Navíc bylo německé balení levnější.

U dalších výrobků se lišil třeba použitý tuk. V bonbonech M&M's v Německu a na Slovensku byl kokosový olej, v dalších třech zemích pak palmojádrový, palmový nebo bambucký tuk. V kakaovém prášku Nesquik zase bylo nejméně kakaové sušiny v Německu.

Česká vláda chce výsledky průzkumu použít jako argument při vyjednávání o řešení kvality potravin na evropské úrovni. I pokud by však začaly evropské orgány připravovat novou legislativu, která by vytvořila povinnost mít v podobném obalu stejné potraviny, její platnost by mohla být nejdříve za čtyři roky. V případě ochrany spotřebitele například u roamingu legislativní změna trvala deset let.

Například Potravinářská komora ČR před dvěma roky informovala, že podle jejího testu se pod stejnou značkou v Německu koupí dvě třetiny potravin levněji než v ČR, navíc jde často o kvalitnější výrobek. Cenový rozdíl byl podle komory i větší než třetina hodnoty zboží.

 

Za tým OVERSITO je nám líto, že přes opakované doklady o znevýhodnění českých spotřebitelů se stále nic neděje, asi nám opravdu nezbyde jiná možnost než začít nakupovat za hranicemi…

Zpět na výpis


Fultextové vyhledávání
* Povinné pole
Pomocí tohoto pole najdete vhodné prodejce produktu, který hledáte