Jak se kradou peníze z platebních karet…

Jak se kradou peníze z platebních karet…

Pondělí, 12. červen, 2017

Lupič nepotřebuje punčochu přes hlavu a pistoli. Stačí mu chytré zařízení, kterým nepozorovaně „vylepší“ bankomat – skimmer.

Nainstalované zařízení dokáže zkopírovat údaje o platební kartě a miniaturní kamera nahraje zadávání bezpečnostního kódu PIN. Zaznamenaná data se poté stáhnou, vyrobí se kopie karty a následně někdo obvykle na druhé straně světa vybílí váš účet.

Skimmování bylo dřív záležitostí především USA a západní Evropy, ale teď už je z něj celosvětový problém. Některá zařízení jsou podezřelá už na první pohled a tehdy je patřičné místo pokusu o výběr z bankomatu raději zavolat policii. Existují ale také velmi dobře zhotovené skimmery, které oklamou i odborníky.

Skimmovací zařízení

Tento loupežnický hardware můžeme rozdělit na dva základní typy. Oba používají falešnou čtečku karet. Ale zatímco jeden druh snímá zadání PINu pomocí mikrokamery, druhý zjišťuje kód prostřednictvím falešného číselníku, na který zadáte PIN během psaní na klávesnici bankomatu nebo platebního terminálu. Jen pro představu: Obchod Michaels ve svých 964 obchodech objevil 90 takových falešných klávesnic, kolem 1 % celkového počtu. Papírově tenká vrstva byla umístěna pod reálnou klávesnicí, takže stlačení tlačítka na klávesnici bylo řádně předáno dále a zaznamenáno. Skimmer potom odesílal data o kartě a PINu přes rozhraní vybavené technologií Bluetooth. Celé zařízení bylo na černém trhu k dostání za tři tisíce dolarů.

Hackování bankomatů

Bank of Brasil v Sao Paolu se stala obětí útoku jako vystřiženého z filmu Terminátor. Některé bankomaty používají operační systém Windows a toho využil lapka, který nahradil kameru připojenou k bankomatu přes port USB svým vlastním USB diskem. Tím systém restartoval a následně ho přiměl vydávat postupně jednotlivé bankovky. Celkem si přišel na úctyhodných 87 tisíc dolarů, ale dlouho se z nich netěšil. Jeho počínání na sebe přitáhlo pozornost bankovní ochranky a tak muže dopadla policie přímo při činu.

Podle místních zdrojů šlo ale spíše o nastrčenou figurku; muž byl na dálku koučován po telefonu a prozatím zatvrzele odmítá prozradit totožnost svého komplice, organizátora zločinu. Nicméně podobný pokus ve Fairfaxu už byl úspěšný. Na celou věc se přišlo, až když se operační systém bankomatu po vložení karty zákazníkem zhroutil. Přivolaná policie mohla už jenom konstatovat, že stroj někdo doslova vybílil.

 

Za tým OVERSITO nabádáme k maximální obezřetnosti při jakémkoliv nakládání s platební kartou, koupit zařízení pro skimming je totiž hračka, na internetu najdete nepřeberné množství nabídek a drzost lapků nezná mezí…

Zpět na výpis


Fultextové vyhledávání
* Povinné pole
Pomocí tohoto pole najdete vhodné prodejce produktu, který hledáte