Dopoledne peníze pošlete, odpoledne jsou na účtu…

Dopoledne peníze pošlete, odpoledne jsou na účtu…

Čtvrtek, 15. červen, 2017

Tuzemské banky zrychlují platby, které si jejich klienti mezi sebou posílají. Více než polovina bank už nyní odešle platbu zadanou v internetovém bankovnictví nebo i na pobočce ještě během stejného dne. Má to jednu podmínku: musí být zadaná dopoledne.

Převody jsou rychlejší i přesto, že zákon o platebním styku dává bankám čas na odeslání platby až do příštího dne (banka, do níž putuje, pak už musí peníze na účet příjemce připsat neprodleně poté, co jí platba přijde z clearingového centra České národní banky).

Řeč je přitom o běžných platbách, které vyjdou maximálně na jednotky korun - nikoli o těch, které za poplatek ve výši zhruba 100 korun banky nabízejí jako prioritní nebo expresní.

Naposledy se s rychlejšími transakcemi pochlubila ČSOB, která takto postupuje od začátku května. Díky změnám pro provádění platebního styku, které ČNB zavedla 1. ledna 2017, zpracovává platby do jiných bank v řádu několika málo hodin…

ČNB od ledna změnila sazebník pro mezibankovní platební styk. Posílání plateb do konkurenčních bank během dopoledne je pro ně nově levnější. Zůstala základní cena za zpracování každé platby ve výši devět haléřů, nově však banky neplatí přirážku až do třinácté hodiny. Do začátku roku 2017 činila přirážka osm haléřů na platby, které do ČNB došly mezi osmou a dvanáctou hodinou, a koruna u plateb zpracovaných mezi 12. a 13. hodinou.

Dopolední platby v průběhu května zrychlila třeba i Expobank. Další banky je v rychlejším módu odesílaly už před snížením cen ČNB. Banky, které s odesláním čekají vždy až na druhý den, postupují tak, že čekají až na následující dopoledne a vyhýbají se tak odpolednímu termínu. V něm si ČNB od jedné do půl třetí účtuje korunovou přirážku k základní ceně za platby a od půl třetí do čtyř pak čtyřkorunovou přirážku.

Víkendové převody mezi konkurenčními bankami naopak možné nejsou. To by se mohlo změnit v průběhu roku 2018. Banky totiž připravují nový systém takzvaných okamžitých plateb. Na půdě České bankovní asociace ve spolupráci bank s ČNB je nyní vytvářeno schéma tuzemských plateb, které by se zpracovávaly v reálném čase 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, s provedením tuzemské platby do 20 sekund…

 

Za tým OVERSITO říkáme „KONEČNĚ“, a těšíme se na zavedení okamžitých plateb…

Zpět na výpis


Fultextové vyhledávání
* Povinné pole
Pomocí tohoto pole najdete vhodné prodejce produktu, který hledáte